Czerwcowe ulice to książka inicjująca serię Ulicznik poznański. Prowadzi swych czytelników po miejscach, którymi 28 czerwca 1956 roku kroczyła wielotysięczna manifestacja zdesperowanych robotników, mających odwagę otwarcie wyrazić swój gniew i sprzeciw wobec komunistycznej władzy. Solidarne wystąpienie poznaniaków rozpoczęło zmiany w całym kraju, a Czarny Czwartek stał się symbolicznym dniem, kiedy to władza po raz pierwszy musiała ustąpić przed społeczeństwem.
Bohaterowie tej książki to postaci upamiętnione w przestrzeni miejskiej – patroni poznańskich ulic i skwerów. Są wśród nich ci, którzy tamtego dnia wyszli na ulice, domagając się godnego traktowania, jak również osoby, dzięki którym pamięć o robotniczym zrywie nie zaginęła w pomroce historii. Na kartach publikacji znalazły się także postaci, które na podobne docenienie – uhonorowanie ulicznymi tabliczkami – zasługują, współtworząc panteon bohaterów Powstania Poznańskiego.
Oto bohaterowie opowieści o patronach Czerwca ’56:
- Romek Strzałkowski
- Peter Mansfeld
- Kazimiera Iłłakowiczówna
- Jarosław Maciejewski
- Stanisław Hejmowski
- Stanisław Matyja
- Janusz Kulas
- Jan Suwart
- Józef Granatowicz
- Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska oraz Maria Kapturska
- Zofia Trojanowiczowa
- Konrad Doberschuetz
- Lech Trzeciakowski
- Aleksander Ziemkowski
Zapraszamy do spaceru po czerwcowych ulicach i opowieściach!
O serii
Ulicznik poznański to cykl książek autorstwa Pawła Cieliczko, które wyrastają z zapału do przemierzania poznańskich ulic, miłości do historii miasta oraz fascynacji ludźmi, którzy to miasto tworzyli. To nie jest przewodnik ani album – choć cechy obu posiada – ale książka miejska. Odkrywa postaci patronujące poznańskim ulicom, pokazuje przeszłość naszego miasta, pozwala zrozumieć jego współczesne oblicze. Buduje lokalną tożsamość i ukazuje wyjątkowość Poznania, sprawiając, że czujemy się w nim lepiej zakorzenieni, bardziej z nim zaprzyjaźnieni i zżyci.
O autorze
Paweł Cieliczko – absolwent historii (UAM) i literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych (IBL PAN), dziennikarz („Puls Poznania”), bloger (Kocham Poznań, Poznańskie Legendy, Pomniki Poznania, Ulicznik Poznański), pomysłodawca i redaktor miejskich przewodników literackich, a przede wszystkim szczery miłośnik Poznania. Jest pomysłodawcą uhonorowania w przestrzeni miejskiej zasłużonych dla Poznania osób. Współpracując z Fundacją Kochania Poznania, zrealizował dwie takie inicjatywy, dzięki którym mamy w Poznaniu: skwer marszałka Ferdynanda Focha oraz skwer doktora Józefa Granatowicza.