Małżeństwo Małgorzaty i Krzysztofa Nowaków mogłoby uchodzić za idealne. On – wzięty adwokat prowadzący rodzinną kancelarię, czuły i opiekuńczy, spełniający się jako ojciec. Ona – piękna, błyskotliwa, oddana całkowicie roli żony, matki i gospodyni. Do tego duży dom na obrzeżach Krakowa i czwórka udanych dzieci. Mimo że decyzja o założeniu rodziny nie była efektem wielkiego uczucia, ale wspólnej nocy dwojga nieznajomych po obficie zakrapianej imprezie, zdawać by się mogło, że ich spokojne, dostatnie życie jest nagrodą za odpowiedzialność. Porządek w całej układance burzy pojawienie się w kancelarii Moniki. Wzajemna fascynacja Nowaka i jego pracowniczki zamienia się w gorące uczucie. Tym razem decyzja o tym, czy ważniejsza jest miłość, czy rodzina, przerasta Krzysztofa. Odtąd ma dwa domy i dwie kobiety, a żadnej nie potrafi zostawić.
Powieść Barbary Sęk jest wnikliwym studium rozpadu rodziny, opisującym różne osobowości, motywacje i działania. Pierwszy tom trylogii Nowakowie to rozszerzone i zmienione wydanie debiutanckiej książki Barbary Sęk Dlaczego ona?
„Wiara w ideały bywa niebezpieczna. Czasami wystarczy odkrycie jednej tajemnicy, by pozornie idealne życie okazało się ułudą. Nowakowie to wciągająca, niebanalna historia miłości wystawionej na próbę i rodziny, o którą trzeba zawalczyć. Polecam z całego serca”.
Magdalena Kordel
„Wzruszająca, pełna emocji książka o trudnych wyborach i krętych ścieżkach współczesnej rodziny. Napisana pięknym językiem opowieść o porzucających i porzucanych, o skrywanych namiętnościach i obowiązku wobec rodziny. Lekcja o tym, co znaczy kochać. Tutaj nic nie jest takie, jak się na początku wydawało”.
Gabriela Gargaś
„Wspaniała, wielowątkowa opowieść o życiu zbudowanym na kłamstwie. To się czyta!”.
Magdalena Majcher
Barbara Sęk (ur. 1985) – autorka powieści społeczno-obyczajowych (m.in. Miłość na szkle, Świat Książki, 2015). Tworzy prozę środka: przystępną w formie, wymagającą w treści. Największy nacisk kładzie na wiarygodny rys psychologiczny postaci oraz
złożony realistyczny konflikt z ich udziałem. Wyznaje dewizę: „SĘK W TYM, aby pisać tak, żeby odbiorca czytał trzy dni, a myślał o lekturze trzy lata”. Zafascynowana literaturą jako podstawą muz; teatrem i filmem jako syntezą sztuk, co znajduje odzwierciedlenie w jej stylu. Żona i matka.