Przestrzeganie zasad postępowania wieczystoksięgowego jest niezbędne m.in. dla jego dystynktywnej instytucji, którą jest rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych, oraz dla domniemania zgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Wspomniane zasady i instytucje pozostają w ścisłym związku z funkcją, jaką w postępowaniu wieczystoksięgowym pełnią sąd lub referendarz sądowy.
W monografii Metodyka pracy sędziego i referendarza sądowego w postępowaniu wieczystoksięgowym autor dokonuje analizy czynności sędziego i referendarza sądowego składających się na założenie księgi wieczystej i ujawnienie w niej stanu prawnego nieruchomości.
W opracowaniu zostały też przedstawione zasady sporządzania wpisów w poszczególnych działach księgi wieczystej, charakter tych wpisów oraz znaczenie skutków, które z nich wynikają, a także aspekt udziału poszczególnych podmiotów w postępowaniu wieczystoksięgowym.
Daniel Jakimiec – doktor nauk prawnych, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; w trakcie studiów doktoranckich wyróżniony stypendium dla najlepszych doktorantów. W latach 2008–2009 pracował jako asystent sędziego w wydziale rodzinnym i nieletnich oraz w wydziale karnym i w wydziale pracy sądu rejonowego; w grudniu 2009 r. został mianowany na stanowisko referendarza sądowego w wydziale cywilnym, w wydziale ksiąg wieczystych oraz w sekcji windykacji należności sądowych i wykonywania orzeczeń w ramach wydziału karnego; jako woluntariusz świadczył pomoc prawną podopiecznym Ośrodka Pomocy Społecznej w Chojnicach. Jest autorem wielu artykułów naukowych oraz monografii.