Po pokojowym rozstrzygnięciu kryzysu w Nadrenii Hitler stał się zarówno obiektem uwielbienia szerokich mas Niemców, jak i międzynarodowym symbolem nowoczesności i dynamizmu. Potrafił to osiągnąć, będąc w rzeczywistości dyktatorem systemu opartego na barbarzyństwie, jakiego ludzkość wcześniej nie doświadczyła.
Pierwsza część obejmuje okres, kiedy Hitler kroczył drogą sukcesu, kiedy postawił wszystko na jedną kartę i podjął najbardziej ryzykowną grę – celem była absolutna dominacja nad kontynentem europejskim, a stawką zagrożenie egzystencji całego narodu.
Ostatecznie nemezis Hitlera jako odpłata za niewyobrażalną butę i zuchwałość nie była wyłącznie karą osobistą, ale stała się udziałem Niemiec, które go wykreowały.
Polecamy tom drugi Hitler 1941-1945.
Niepodważalną wartością tej pracy jest konsekwencja, z jaką budowany jest wizerunek Hitlera nie jako wcielenia jakiejś nadnaturalnej złej siły, która wtargnęła w historię z innego wymiaru, ale jako postaci całkowicie naturalnego pochodzenia – zła, bez wątpienia, ale historycznego zła.
,,Publishers Weekly’’
Ian Kershaw – profesor historii na Uniwersytecie w Sheffield, jeden z największych znawców nazizmu, III Rzeszy i Hitlera; konsultant historyczny przy produkcji wyświetlanego również w Polsce, bardzo wysoko ocenianego serialu BBC Naziści. Ostrzeżenie historii, autor licznych prac, m.in o „micie Hitlera” i naturze jego władzy.