Repetytorium omawia 34 kluczowe zagadnienia zawarte w podstawie programowej wiedzy o społeczeństwie oraz w wymaganiach egzaminów maturalnych i jest zgodne z nową podstawą programową, która wchodzi w życie w roku szkolnym 2012/2013.
Co roku do egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie przystępuje kilkadziesiąt tysięcy uczniów. Obok geografii jest to najczęściej wybierany na maturze przedmiot dodatkowy. Tak duże zainteresowanie WOS jest związane z wymaganiami rekrutacyjnymi wyższych uczelni. Matura z WOS jest bowiem przepustką . na takie kierunki studiów, jak:
politologia,
stosunki międzynarodowe,
- europeistyka,
- socjologia,
- prawo.
Jednocześnie WOS jest jednym z najgorzej zdawanych przedmiotów. Katedra Europeistyki Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziła w roku szkolnym 2010/2011 cykl 36 bezpłatnych wykładów w ramach Otwartego Uniwersytetu Europejskiego, obejmujących cały program nauczania wiedzy o społeczeństwie. Cotygodniowe spotkania z uczniami i ich nauczycielami stanowiły podstawę przygotowania repetytorium uwzględniającego wymagania maturalne.
Repetytorium jest przeznaczone przede wszystkim dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych zagadnieniami społecznymi oraz dla maturzystów przygotowujących się do egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie. Autorzy repetytorium opracowali je również z myślą o sobie – liczą na jak najlepsze wyniki uczniów, chcą mieć bowiem w przyszłości bardzo dobrych studentów.
O AUTORACH Redaktorzy repetytorium mają od lat bliski i bezpośredni związek z WOS: prof. Konstanty A. Wojtaszczyk jest wieloletnim przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, natomiast prof. Wojciech Jakubowski oraz dr Łukasz Zamęcki poza doświadczeniem wykładowców akademickich mają także doświadczenie jako nauczyciele WOS w szkołach średnich.