Od czasu wypadku, w którym zginęła jego starsza siostra, rodzice Dawida żyją w nieustającej żałobie. Ich małżeństwo tego nie przetrwało, więc teraz Dawid mieszka tylko z mamą. Sam też nie pogodził się z tym, że siostra na zawsze odeszła.
Pewnego dnia spotyka na swej drodze szaro-burą kotkę. Zaczyna wierzyć, że to jego siostra wraca do niego pod tą niepozorną postacią, by wspierać braciszka w trudnych chwilach. Od niedawna w sąsiedztwie wraz z mamą i ciocią mieszka Monika - do niedawna ogromnie wesoła, mała dziewczynka.
Od pewnego czasu jednak boi się ona pewnej strasznej wiedźmy, która przychodzi do ich domu, zadaje mnóstwo pytań i chce zabrać Monikę do miejsca, gdzie jest bardzo dużo innych dzieci. Dziewczynka przecież ma swoją rodzinę i bardzo ją kocha. Co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami!
Mamy tu do czynienia z jednym z najlepszych przykładów współczesnej polskiej literatury dziecięcej. To niesamowicie poruszająca opowieść o czasie, który zmienić może wszystko. Mówi o lękach, marzeniach, tęsknocie i przede wszystkim o tym, co w życiu każdego człowieka (a zwłaszcza dziecka) jest najważniejsze - o miłości.
Na kartach tej powieści spotykamy bohaterów zaledwie siedmioletnich. Dawid i Monika napotykają problemy, z którymi z ogromną trudnością poradziłby sobie człowiek dojrzały, a co dopiero dziecko. Radzą więc sobie z nimi oswajając nieprzyjazną rzeczywistość, w ten jedyny w swoim rodzaju, niewinny sposób.
Język książki jest niezwykle lekki i przyjazny nawet dla bardzo młodych Czytelników. Nie ma tu patetyczności, nie ma zbędnego psychologizowania. Nie ma też prostych recept, bo przecież problemy Dawida i Moniki to sprawy naprawdę trudne. Czytamy jednak o nich z prawdziwą przyjemnością. Ta urocza, wciągająca bez reszty powieść zaczaruje zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przy tym oswoi maluchy ze sprawami, o których być może nie potrafiliśmy do tej pory z nimi rozmawiać.
Powieść Anny Onichimowskiej została nagrodzona w I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stała się również inspiracją do scenariusza filmu pod tym samym tytułem, który wyreżyserował Jacek Piotr Bławut.