'Miłość i matematyka' Edwarda Frenkla to znacznie więcej niż książka o najnowszych badaniach w matematyce – przede wszystkim jest to zaproszenie do oszałamiającego – jak ujmuje to sam autor – równoległego wszechświata matematyki, intrygująco splecionego z naszą rzeczywistością. Zaproszenie wystosowane przez jeden z najbardziej błyskotliwych umysłów naszych czasów, wybitnego matematyka zaangażowanego w słynny program Langlandsa.
Program Langlandsa jest jedną z największych idei, jaka pojawiła się w matematyce w ostatnim półwieczu. Przez wielu uważany jest za teorię wielkiej unifikacji świata matematyki. Stanowi fascynującą teorię, splatającą ze sobą różne, pozornie niezwiązane ze sobą obszary matematyki: algebrę, geometrię, teorię liczb, analizę matematyczną i mechanikę kwantową. Bywa często porównywany do Kamienia z Rosetty, który umożliwił odczytanie hieroglifów, a tym samym poznanie całego nieprzebranego bogactwa kultury starożytnego Egiptu.
Tym, którzy skorzystają z zaproszenia, autor nie obiecuje, że staną się matematykami. Obiecuje natomiast, że 'Miłość i matematyka' zmieni ich sposób postrzegania matematyki i wzbogaci ich życie. Spełnienia tej obietnicy każdy czytelnik może być całkowicie pewny.
Nie pamiętam, czy kiedyś zdarzyło mi się użyć słów 'miłość' i 'matematyka' w jednym zdaniu, ale ta książka to zmieniła. Edward Frenkel opisuje w niej obiektywne piękno liczb. Tak jak dźwięki muzyczne, liczby istnieją niezależnie od naszego umysłu i kuszą nas, byśmy spróbowali zrozumieć ich głębię i złożyli z nich misterną opowieść o nas samych. Po przeczytaniu tej książki ma się nieodpartą potrzebę, by rzucić wszystko w kąt i dać matematyce jeszcze jedną szansę; by wziąć udział w odkrywaniu ostatecznej tajemnicy.
Chris Carter, twórca serialu 'Z archiwum X'
Czytelniku, chciałbym, aby ta książka odegrała w twoim życiu taką rolę, jaką w moim odegrali moi nauczyciele i mistrzowie – aby pozwoliła ci dostrzec potęgę i piękno matematyki i, tak jak mnie, pozwoliła ci wejść do tego magicznego świata, nawet jeśli dotychczas nigdy nie zdarzyło ci się użyć słów 'matematyka' i 'miłość' w jednym zdaniu.
Fragment książki
Edward Frenkel jest profesorem matematyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, laureatem Nagrody im. Hermanna Weyla. Prowadzi badania związane z realizacją programu Langlandsa – jednego z najbardziej ambitnych programów unifikacji w matematyce. Znaczenie programu Langlandsa dla matematyki jest porównywane z tym, jakie miało odczytanie Kamienia z Rosetty dla poznania kultury starożytnego Egiptu.
Oprócz pracy naukowej Frenkel zajmuje się intensywnie popularyzacją matematyki. Jest również współtwórcą głośnego, kontrowersyjnego filmu 'Rites of Love and Math', w którym zagrał jedną z głównych ról.