Książka, która w Hong Kongu została uznana za nieprzyzwoitą, ocenzurowana i zakazana dla czytelników poniżej 18 roku życia
Śmierć Komandora. Pojawia się idea to powieść kontrowersyjna. W Hong Kongu uznana została za nieprzyzwoitą i w ocenzurowanej wersji wprowadzona została do sprzedaży wyłącznie dla osób powyżej 18 roku życia. W Japonii w środowiskach skrajnie prawicowych, Haruki Murakami uznany został za zdrajcę narodowego. Nie przeszkodziło to w okrzyknięciu książki największym dziełem artysty.
Śmierć Komandora. Pojawia się idea to opowieść o malarzu w średnim wieku. Z dnia na dzień opuszcza go żona, co popycha go do decyzji o wyprowadzce z domu. Rezygnuje z pracy i przez kilka miesięcy włóczy się po północno-wschodniej części wyspy Honsiu. Gdy zmęczony tułaczką wraca do Tokio, prosi starego przyjaciela o nocleg. Ten jednak ma dla niego coś znacznie lepszego - stary dom w górach należący do jego ojca, znanego malarza. W nowym miejscu bohater zamierza toczyć spokojne życie, wypełnione tworzeniem obrazów. Udziela lekcji malarstwa w pobliskiej Odawarze i wdaje się w różne romanse. Owy dom stanie się dla mężczyzny prawdziwym epicentrum przemiany - zarówno życiowej, jak i twórczej. Jej zalążkiem staje się odnalezienie arcydzieła starego mistrza, którym okazuje się obraz z odtworzeniem śmierci Komandora z "Don Giovanniego".
Haruki Murakami to japoński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej. Jego dzieła tłumaczone były na 50 języków i sprzedane w milionach egzemplarzy. Zdobywca wielu nagród w tym World Fantasy Award oraz Nagrody Franza Kafki. Steven Poole z "The Guardian" określił Murakamiego jednym z najwybitniejszych żyjących nowelistów.