Słaba płeć, istota stworzona głównie do tego, by dbać o rodzinę i domowe ognisko, krucha, wątła, delikatna...
Czy aby na pewno jest to jedyny możliwy opis kobiety? W żadnym wypadku!
Role narzucone odgórnie przez społeczeństwo zaczynają zatracać swoje granice, a panie coraz częściej i śmielej sięgają po swoje marzenia, pokazując, na co tak naprawdę je stać. Zaintrygowany?
Michalina Isaakowa - pisarka, śladami męża amatorsko zajmująca się entomologią, znana poławiaczka motyli, podróżniczka samotnie wędrująca po Ameryce Południowej, przez dwa lata żyła wśród Indian. Jej jakże fascynująca historia urywa się, kiedy w tajemniczych okolicznościach znika.
Jadwiga Toeplitz-Mrozowska - przedwojenna piosenkarka i uznana aktorka, która dzięki narastającemu zainteresowaniu podróżami zostaje pchnięta w zupełnie inną stronę. Podróżowała po Europie, ale zasłynęła głównie dzięki swoim wyprawom do Azji, sporządzaniu map nieznanych dotąd terenów oraz wytyczaniu nowych szlaków służących do przepraw górskich. Pierwsza Polka, która samotnie dotarła do Tybetu.
Maria Czaplicka - kobieta pragnąca, tak jak Bronisław Malinowski, zostać antropologiem. Przeszkoda w dalszym kształceniu i osiągnięciu tego celu? Jej własna płeć. To jej nie powstrzymało. Dzięki swojej ciężkiej pracy oraz uporowi trafiła na studia w Oksfordzie, a następnie, organizując ekspedycję naukową, na Syberię, gdzie pomimo ekstremalnych warunków prowadziła badania na temat tamtejszej ludności i ich zwyczajów.