"Opowieść podręcznej" to wstrząsająca historia, przedstawiająca losy kobiet w antyutopijnym świecie, przepełnionym reżimem i wyjątkowo twardym prawem wobec płci pięknej.
Margaret Atwood postanowiła zaprosić swoich Czytelników do świata, w którym nastąpił powrót niesamowicie ortodoksyjnych zasad. Jeśli zastanawiasz się, jak bardzo może zmienić się współczesna rzeczywistość w obliczu reżimu i ostrego prawa, autorka wykorzystuje wspaniały obraz na ukazanie tego zjawiska. Zagadnienia feministyczne czy walka o prawa kobiet wciąż są aktualne i podejmowane w dzisiejszej polityce, ale “Opowieść podręcznej” zdecydowanie wykracza poza standardowe rozumienie problemu. To powieść science fiction, która zdecydowanie jest czymś więcej niż fikcją.
Bohaterką powieści jest Freda, która pełni funkcję Podręcznej w Republice Gilead. Nie może czytać książek, a dom swojego Komendanta opuszcza raz dziennie i tylko po to, by pójść na targ po zakupy. Lista zakazów i nakazów, które ją obowiązują jest niesamowicie długa i wymagająca. Freda nie ma praktycznie żadnych praw, które czyniłyby ją pełnoprawnym człowiekiem. Raz w miesiącu kobieta musi oddać się swojemu zarządcy, trzymając głowę na łonie jego żony, aby ten ją zapłodnił.
Ciężarne podręczne są jedynymi cennymi kobietami dla społeczeństwa. W świecie przedstawionym przez autorkę, bezpłodność stała się bardzo powszechnym zjawiskiem. Większość kobiet zostaje zdegradowana do roli domowych kur, a nieliczne płodne jednostki zostają podręcznymi, które noszą dzieci małżeństw borykających się z niniejszym problemem. Przyrost naturalny w świecie stał się minimalny, dlatego takie kobiety jak Freda zyskują na wartości. Niestety wartość ta określana jest jedynie w chwili, kiedy jest się zdolnym zajść w ciążę, zazwyczaj poprzez gwałt. Ta ponura wizja świata jest pretekstem do zasygnalizowania współczesnych, realnych problemów.
Bohaterka nie może uciec z miejsca, w którym się znalazła i znaleźć nowego domu. Komendant przejął nad nią władzę i sprawił, że jedyne, na co Freda może sobie pozwolić to wspominanie rodziny, męża i swojego dziecka, których musiała zostawić. Kiedyś miała pracę, pieniądze i wolność. Mogła cieszyć się swoim życiem. Jako podręczna nie posiadała jednak nawet swojego imienia, ponieważ “Freda” wyraża przynależność do jej pana.
Margaret Atwood kreuje świat pełen przerażających elementów. Radykałowie religijni przejęli władzę w kraju i wprowadzili własne rządy, gdzie religia stanowi najważniejszą wartość. Freda i inne ciężarne podręczne stanowią margines społeczny, pozbawione praw i wolności są mniej istotne nawet od zwierząt. “The Handmaid’s” stała się bestsellerem, który daje do myślenia każdemu Czytelnikowi i powoduje powstanie tysiąca pytań bez odpowiedzi. O fenomenie książki z pewnością świadczy również fakt, że na jej podstawie w 2017 roku ukazał się serial pod tym samym tytułem. Elisabeth Moss odegrała rolę Fredy, natomiast Joseph Fiennes wcielił się w rolę Komendanta.