Ogłoszenie postanowień konferencji w Jałcie w lutym 1945 roku było wstrząsem dla wszystkich Polaków. Lecz żołnierze gen. Władysława Andersa, nadal łudzeni przez aliantów nadzieją uratowania niepodległości Polski, wypełnili do końca swój obowiązek, bijąc się mężnie na froncie włoskim. Decyzja o rozwiązaniu Polskich Sił Zbrojnych, w tym również 2 Korpusu rok później, wzbudziła wśród nich kolejne ogromne rozgoryczenie. Postanowili przeciw niej zaprotestować, by zwrócić uwagę opinii międzynarodowej na krzywdę Polski, opuszczonej przez aliantów i opanowanej przez ZSRS. Duszą protestu była 5 Kresowa Dywizja Piechoty – jej dowódca gen. Nikodem Sulik i szef sztabu płk Piotr Harcaj. O tym opowiada kolejny tomik naszej serii.
Kolekcja pod patronatem Prof. Normana Daviesa
Marsz Armii Andersa nie ma sobie równych w historii: sto dwadzieścia tysięcy ludzi przeszło
dwanaście tysięcy kilometrów. Rozsypani po „nieludzkiej ziemi” Polacy stawili się na wezwanie generała Andersa, licząc na ocalenie. Granice Związku Sowieckiego przekraczali z nadzieją na powrót do domów. Gdy zwyciężali Niemców pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią, wiedzieli już, że nadzieje te pozostaną niespełnione. To oni stali się namiastką wolnej Polski. Żołnierzom towarzyszyli cywile: dzieci, kobiety, starcy. Wszyscy oni próbowali normalnie żyć: działały szpitale, szkoły, sierocińce. Trudy ich marszu, codzienne rozterki, poświęcenie w boju, drobne radości i wielkie dramaty składają się tę na opowieść o jednym z najbardziej niezwykłych rozdziałów II wojny światowej.
W kolekcji „Szlak Andersa” pokazujemy ogromną różnorodność ludzi dowodzonych przez generała Andersa, cały wachlarz ich uczuć i przeżyć. W każdym z 40 tomów zamieszczono nieznane relacje świadków, niepublikowane dotąd materiały archiwalne oraz zdjęcia dokumentujące jeden z najbardziej niezwykłych rozdziałów II wojny światowej.