"Historia 2. Podręcznik. Część 1. Zakres rozszerzony" to propozycja dla uczniów II klasy liceum i technikum, obejmująca wydarzenia z początku czasów nowożytnych.
W poprzednim roku zakończyliśmy omawianie dziejów naszej cywilizacji - a dokładniej rzecz biorąc naszego kręgu kulturowego - na przestrzeni dwóch wielkich epok historycznych: starożytności i średniowiecza. Przyszedł więc czas na początki nowożytności, czyli XVI i XVII wiek. To era wielkich odkryć geograficznych, reformacji, astronomicznych teorii Kopernika i Keplera, a w sztuce renesansu, następnie zaś baroku. To niesamowity okres w dziejach ludzkości: barwny i burzliwy, zarówno w dziejach Polski, jak i całego świata.
Już na początku pojawia się pewien problem, mianowicie wskazanie chwili, w której skończyło się średniowiecze, a zaczęła się nowożytność. Jedni wskazują na 29 maja 1453 roku, kiedy to wojska Imperium Osmańskiego zdobyły Konstantynopol.
Dla innych badaczy momentem przełomowym było dotarcie wyprawy Krzysztofa Kolumba do wybrzeży wyspy San Salvador w archipelagu Bahamów. Dało to początek kolejnym wielkim odkryciom geograficznym, ale także wydarzeniom tworzącym jedną z najmroczniejszych kart historii ludzkości - kolonializm. Wywieszenie tez Marcina Lutra na drzwiach katedry w Wittenberdze (rok 1517) to również data, za którą opowiada się wielu historyków - reformacja nie do poznania zmieniła przecież nie tylko Europę, ale i cały świat.
Wszystkie te wydarzenia stanowią punkt wyjścia do tematu, jaki wypełnia pierwszą część prezentowanego tu podręcznika. Obejmuje ON zagadnienia zawarte w podstawie programowej w zakresie rozszerzonym. Uczniowie II klasy liceum i technikum znajdą tu przejrzysty i przystępnie napisany przekrój dziejów Polski i świata, który znakomicie przygotowuje do egzaminu maturalnego z historii.
Liczne infografiki, zdjęcia, ilustracje, wykresy, mapy czy tabelki uzupełniają i rozszerzają treść książki, pozwalając nam szybko przyswoić sobie niezbędne informacje. Książka została opracowana przez dwóch znakomitych autorów: Janusza i Mirosława Ustrzyckich, a nad całością czuwało wydawnictwo Operon.