Architektura krajobrazu jest dziedziną nauki związaną z kształtowaniem przestrzeni życia człowieka za pomocą roślinności, elementów wodnych i architektonicznych z uwzględnieniem wielu czynników, które składają się na charakter otaczającego krajobrazu. Kształtowanie krajobrazu wymaga plastycznego doboru wszystkich użytych elementów.
Część 7. podręcznika Architektura krajobrazu obejmuje treści w zakresie kwalifikacji R.21. Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu i R.22. Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury, w tym materiał pomocny w opanowaniu umiejętności doboru, kompozycji i pielęgnacji roślin w konkretnych założeniach ogrodowych. Uczeń dowie się m.in. jak postępować przy zakładaniu trawnika, rabaty bylinowej czy ogrodu skalnego, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przystępując do projektu koncepcyjnego i jakie są jego kolejne etapy.
W podręczniku nie mogło zabraknąć tematów związanych z dekoracjami roślinnymi, które towarzyszą nam w życiu codziennym. Układanie kwiatów traktowane jest dzisiaj jako forma sztuki, w której tworzywem jest najczęściej żywy materiał roślinny. Jednak aby przygotować atrakcyjną aranżację roślinną, nie wystarczą zasady postępowania z materiałem roślinnym i znajomość roślin stosowanych we florystyce. Trzeba również poznać teoretyczne podstawy, wskazówki i techniki układania kompozycji kwiatowych, a także stosowane materiały pomocnicze oraz narzędzia.