Podręcznik do nauki historii w zakresie podstawowym dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej. Ucz się z publikacją "Historia 2. Część 2. Zakres podstawowy. Podręcznik dla szkół ponadpodstawowych" wydawnictwa Operon.
Książka "Historia 2. Część 2. Zakres podstawowy. Podręcznik dla szkół ponadpodstawowych" to druga część podręcznika dla klasy drugiej liceum ogólnokształcącego lub technikum, wchodząca w skład serii opracowanej przez wydawnictwo Operon.
Podręcznik "Historia 2. Część 2. Zakres podstawowy. Podręcznik dla szkół ponadpodstawowych", podobnie jak inne pozycje z cyklu, jest zgodny z nową podstawą programową. Jego treść koncentruje się na wyjaśnianiu procesów historycznych, ukazywaniu powiązań pomiędzy życiem społecznym, gospodarczym i politycznym, jak również wyjaśnianiu źródła przemian cywilizacyjnych. W podręczniku zamieszczono osie czasu, mapy i infografiki systematyzujące wiedzę, a także polecenia do tekstów, mające uczyć rozwiązywania zadań egzaminacyjnych. Wykorzystano również bogate, różnorodne materiały źródłowe i ćwiczeniowe.
W drugiej części podręcznika omówione są dzieje nowożytne od początku XVIII wieku. Materiał podzielony został na działy, a każdy z nich na rozdziały, które otwiera spis tematów z danego obszaru, a zamykają pytania i polecenia, które pomogą w nauce do sprawdzianu czy kartkówki. Bezpośrednio pod tytułem rozdziału znajduje się informacja na temat tego, jakie cele będą realizowane w danym temacie; esencja najważniejszych do zapamiętania treści znajduje się natomiast w podsumowaniu lekcji. Dodatkowym elementem porządkującym wiedzę jest powtórzenie przed sprawdzianem, zawierające najważniejsze elementy z całego rozdziału.
Treść podana jest w prosty i przystępny sposób. W tekście pojawiają się wytłuszczenia, dzięki którym łatwiej odnaleźć istotne pojęcia, nazwy i zagadnienia; z kolei na marginesach umieszczono hasła odnoszące się do treści obowiązkowych do zapamiętania. Definicje wyróżniono kolorową czcionką, treści merytoryczne zilustrowano tekstami źródłowymi i mapami. Treści uzupełniające przedstawiono natomiast w formie infografik. Dodatkowemu poszerzaniu zakresu wiedzy służą informacje o źródłach.